A Kertész Imre Intézetnek a Benczúr utca 46. sz. alatt található épület ad otthont.
A Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány a Kertész Imre Intézet megalapításához 2017 szeptemberében kapott forrásból a Fővárosi Önkormányzattól megvásárolta a Benczúr utca 46. szám alatti elhanyagolt állapotú épületet. Az Alapítvány 2018 januárjában írt ki közbeszerzést az épület felújítására, amely 2018 augusztusában kezdődött meg és 2020 májusában ért véget. A villa rekonstrukciójában elsődleges szempont az értékmegőrzésen kívül az volt, hogy a 19–20. század fordulójának szellemiségét megőrizve egy modern, a 21. század igényeit kielégítő továbbgondolása valósuljon meg.
Kisfilm az épület felújításáról:
A villaépület Hoepfner Guidó és Györgyi Géza tervei alapján 1910-ben készült el, Eisele Vilmos kazángyáros és családja részére. Számos tulajdonosváltást követően az épületet 1948-ban államosították; az elmúlt időszakban idősek otthonaként működött.
Az épület felújításánál az eredeti állapot helyreállítására törekedtünk. Annak a nagypolgári világnak az értékeit akartuk átmenteni, amelynek mára alig maradt érintetlen lenyomata. Az átalakításnál figyelembe vettük, hogy az Intézetben kutatóhelyeken, tárgyalókon, irodákon és a szükséges raktári funkciókon túl reprezentatív események lebonyolításához szükséges, flexibilis helyiségeket hozzunk létre. Bár az épület nem műemlék, a homlokzat egyes elemeit restaurátorok újították fel.
Az épületben a legmodernebb elektromos és gépészeti berendezések kaptak helyet. A hűtés-fűtéssel, komfortszellőzéssel ellátott, valamint audiovizuális rendszerekkel felszerelt rendezvényterek sokféle kulturális program megtartására alkalmasak. Az eredeti padlásteret és tetőszerkezetet elbontottuk. Az új tetőtérben egy korszerű, 80-100 férőhelyes konferenciatermet, az alagsorban pedig műtárgyak tárolására alkalmas raktárhelyiséget alakítottunk ki.
Az épület fő funkciói:
Rendezvényterek (földszint és tetőtéri konferencia terem)
Vezetői és dolgozói irodák
Tárolás és műtárgyraktározás
Kutatói apartmanok
A villát körülvevő kertben Kertész Imre, Petri György, Arthur Koestler, Pilinszky János, Sziveri János mellszobrai kaptak helyet.
Az öt mellszobrot Juha Richárd Munkácsy-díjas szobrászművész készítette.
A kertet az utca felől kettős tagolt kő-műkő oszlopok és szecessziós kovácsoltvas kerítés választja el az utcától.
Az épület falfelületeit kváderkő-betétek, faragottkő-tagozatok, és keményvakolatból húzott részletek ékesítik.
Valamennyi homlokzat egyedi, szecessziós stílusú, aszimmetrikus kialakítású.
Az előtérből nyíló hall kandallóval.
Az előtér fölé kanyarodó és visszaforduló díszes, faragott falépcső.
A mennyezet historizáló és szecessziós ornamensekkel díszített.
Vasszerkezetű, üvegezett télikert, felül ferde, metszettüveges ablaksávval.
A belső terasz.
Építész, generáltervező: Szalay Tihamér (MD-Stúdió)
Belsőépítészet: Ficzere Anett (Muzsai-Ficzere Művészeti és Építészeti Kft.)
Beruházó: Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány
Építészeti és belsőépítészeti koncepció, tervelőkészítés: Schmidt Mária, a Közép és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány főigazgatója
Generálkivitelező: Metka Márton (Market Építő Zrt.)