Szerk., szöveggond., jegyzetek, mutatók, utószó Hafner Zoltán. Bp. 2016. Magvető, 475 l.
„A Pilinszky Jánossal készült beszélgetések első gyűjteménye 1983-ban jelent meg a Magvető Kiadónál, Török Endre válogatásában és Reisinger János utószavával. E kötet egymástól elkülönítve kilenc rádiós és tizenegy folyóiratbeli dokumentum mellett Maár Gyula portréfilmjének szövegváltozatát közölte. 1994-ben az interjúknak egy ennél jóval teljesebb kiadása következett, Hafner Zoltán szerkesztésében: a korábbi anyag, mutatók és jegyzetek kíséretében, huszonkét új darabbal egészült ki, és a korábban közölt hangfelvételek revideált lejegyzésben olvashatók. E kiadásnak a némileg módosított változata 2002-ben készült el a Digitális Irodalmi Akadémia számára, mely akkor további két rövid szöveggel (Egy hajdani felolvasóesten, Karácsony) bővült. A jelen kötet e legutóbbi szöveggondozáson alapul, javítva annak sajtóhibáit és az újabb kutatásoknak köszönhetően jelentős mértékben bővíti is a korábbi kiadások jegyzeteit.
A kötet végén ezúttal is Függelékben szerepel Pilinszky legelső, 1966-os külföldi interjúja, amely tolmács segítségével és valószínűleg néhány vázlatos feljegyzés alapján készült. Ennek megfelelően inkább egy beszélgetés rekonstruálásaként (és részben értelmezéseként) olvasható, ám mindenképp dokumentumértékkel bír.
A beszélgetések végén csak a felvétel, illetve az első megjelenés helye és időpontja szerepel. A rögzítésre vagy a publikálásra vonatkozó egyéb információk az egyes interjúkhoz tartozó jegyzetek előtt találhatók. Itt szerepelnek azok a riporteri kommentárok is, amelyek másodközléskor vagy utólagos visszaemlékezések során születtek, és szintén az interjúk elkészítéséről szolgáltatnak további adatokat. A jegyzetek és a mutatók elsődlegesen az életműn belüli tájékozódást kívánják segíteni, kapcsolatot teremtve nemcsak a kötetben olvasható szövegek, de a költő egyéb, különböző műfajú írásai között is. Az idegen szerzők műveire való hivatkozásoknál nem mindig tudtam azonosítani az idézett forrásokat, így ezek megfejtése is a további filológiai kutatások feladatai közé sorolódik.” (Részlet Hafner Zoltán utószavából)