Főhajtás és háromszoros vastaps – óriási sikert aratott a roma holokauszt áldozataira emlékező előadásunk

Hatalmas sikert aratott a Piros esőt kortyolt a föld – Nyolcvan évvel ezelőtt című előadásunk tegnap este, a Hagyományok Házában. A cigány népirtás áldozataira emlékező, összművészeti előadás bemutatója előtt Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter mondott köszöntő beszédet, aki kiemelte: a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány produkciója a magyar történelem egyik legtragikusabb időszakába, a második világháború alatti népirtások hónapjaiba vezet vissza bennünket. A tragédiák esetében a maradandóság azért a legfontosabb, mert ez iránytű, egy felkiáltójel, amely a felelősségre hívja fel a figyelmet – hangoztatta a tárcavezető, aki a mozgás, a költészet és a zene különleges egységével emlékező előadásért köszönetet mondott Schmidt Máriának, az alapítvány főigazgatójának, a színpadi mű ötletgazdájának, valamint az alkotóknak.

A holokauszt 80. évfordulója alkalmából készült Piros esőt kortyolt a föld – Nyolcvan évvel ezelőtt című látványos, élő zenés betétekkel átszőtt színházi előadást október 28-án, a Hagyományok Házában láthatta először a közönség. A produkció a roma kultúra szimbólumaival, mozgáskultúrájával kiegészülve tette átélhetővé a cigány népirtás sokáig kibeszéletlen és meghamisított történelmi tragédiáját, felidézve az áldozatokra való emlékezés súlyát és fontosságát is.

A produkció bemutatója előtt köszöntőt mondott a kultúráért és innovációért felelős miniszter. Hankó Balázs az európai és a magyar cigány közösség elleni legszörnyűbb, legtragikusabb eseménysorozatnak nevezte a roma holokausztot, azaz a porrajmost, hozzátéve: szégyenteljes és elborzasztó, hogy ez megtörténhetett.

 

A miniszter kiemelte, hogy a magyarországi zsidók ellen elkövetett szörnyűségek mellett a hazai cigányság üldöztetése és szisztematikus meggyilkolása eddig kisebb figyelmet kapott, az ellenük történt erőszakos, gyilkos akciókat kevésbé ismerjük. Közölte: a holokauszt a magyarországi roma közösség mintegy tízezer tagját érintette, ám a kutatások az áldozatok számát és az elszenvedett kínokat illetően nem pontosak, még feltárásra várnak, ezért „van közös teendőnk a hazai történészi és emlékezetpolitikai közösséggel”. A tárcavezető a kulturális intézményeket arra kérte, hogy dolgozzák fel és ismertessék meg a nemzetet cigányságunk kultúrájával. 

 

 

A magyarországi holokauszt 80. évfordulóján, a roma áldozatoknak állít emléket a Piros esőt kortyolt a föld – Nyolcvan évvel ezelőtt című darab. A produkciót a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány felkérésére Horváth Csaba, a Forte Társulat alapítója állította színpadra. 

 

 

Az összművészeti előadás szövegkönyvét Ugron Zsolna József Attila-díjas író, a Kertész Imre Intézet művészeti igazgatója írta és dramatizálta, zenei anyagát Lukács Miklós Erkel Ferenc-díjas cimbalomművész, zeneszerző komponálta.  A színpadi mű ötletét Schmidt Mária történészprofesszor, a KKETTK Alapítvány főigazgatója adta.

 

 

A darab szövegkönyve elsősorban a túlélők vallomásaira és a tragédiát feldolgozó, arra reflektáló költeményekre épül. Az ingyenesen megtekinthető előadás személyes sorsokon keresztül idézi meg a népirtás rettenetét, fejet hajtva a túlélők szenvedései és az áldozatok emléke előtt.

 

Szereplők: Földeáki Nóra, Fátyol Kamilla, Kondákor Ajsa Panka, Bari István, Horkay Barnabás, Widder Kristóf

 

Zenészek:

Cimbalom: Lukács Miklós

Nagybőgő: Orbán György

Dob: Csízi László

 

Szövegkönyv, dramaturg: Ugron Zsolna

Zeneszerző: Lukács Miklós

Rendező: Horváth Csaba